KRONİK ÖKSÜRÜK

Genel Tanıtım

Kronik öksürük sekiz hafta veya daha uzun süren öksürük olarak tanımlanır. Altta yatan birçok neden kronik öksürüğe sebep olabilir. Ancak çoğu durumda altta yatan neden tedavi edilirse kronikleşen öksürük kaybolacaktır.

Kronik öksürük, kişiyi hem fiziksel hem de ruhsal açıdan etkileyebilir. Kronik öksürükle birlikte gelen uykusuzluk, idrar kaçırma gibi durumlar kişinin günlük hayatını da önemli derecede etkileyebilir. Kronik öksürüğün şiddetli olduğu durumlarda kusma, baş dönmesi ve bayılma hissine sebep olabilir.

Kronik öksürük sigara içen kişilerde içmeyenlere oranla daha sıklıkla görülmektedir.

Nedenleri

Kronik öksürük genellikle boğazın veya göğsün arkasında gıdıklanmaya ve hafif bir kaşıntıya neden olan bir hisle meydana gelir. Kronik öksürük genellikle kuru ve boğazın acımasına sebep olan belirtiler sergiler. Kronik öksürükleri %90’ından fazlasının nedeni

  • Geniz akıntısı
  • Astım
  • Reflü hastalığıdır

Ancak unutmamak gerekir ki akciğer kanseri, bronşiektazi, KOAH, konjestif kalp hastalığı, tüberküloz gibi hastalıklar da kronik öksürüğe neden olabilmektedir. Bu nedenden ötürü 8 haftayı geçen öksürüklerde sağlık kurumlarına başvurmak ve öksürüğün nedeninin tespit edilmesi oldukça önemlidir.

Tanı Yöntemleri

Kronik öksürüğün tanısında hekiminiz tıbbi öykünüzü dinledikten sonra yapacağı fizik muayeneyle bir takım tanılar koyabilmektedir. Bu tanıları kesinleştirmek için isteyebileceği kimi testler şunlardır:

Balgam Testi

Akciğer enfeksiyonlarından şüphelenilen kimi durumlarda balgamda mikroplar araştırılabilir.

Burun veya Boğaz Sürüntüsü

Bu testler üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılabilir.

Spirometre

Bu test, akciğerlerin uç noktalarına kadar havayı ileten bronşların genişliğini ve bu bronşlardan iletilen havanın miktarını ve hızını tespit etmekte kullanılır. Astım ve KOAH gibi hastalıkların tanısında yeri vardır.

Peak Flowmetre

Bu test solunum esnasında akciğerlerinize alıp verdiğiniz havanın hızını ölçer.

Metakolin Testi

Eğer solunum yollarınız metakolin – yaygın bir astım tetikleyicisi – teneffüs ettikten sonra daralırsa, astım tanısı doğrulanabilir.

Akciğer Röntgeni

Bir akciğer röntgeni, akciğerlerin yapısıyla ilgili bilgi verir ve zatüre gibi kimi hastalıkların teşhisinde kullanılabilir.

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Taraması

Bu test, göğüs boşluğunun detaylı yapısını gösterir, bunun yanı sıra akciğerle kimi hastalıklarla ilgili önemli bulgular verir.

Bronkoskopi

Solunum yollarına ucunda kamera olan esnek veya esnek olmayan bir boru ile girilerek solunum yollarının doğrudan görüntülenmesi işlemidir. Eğer varsa yabancı cisimleri çıkarmaya veya şüpheli alanlardan örnekleme yapmaya uygundur.

Tedavi Yöntemleri

Kronik öksürük tedavisi, bu duruma yol açan altta yatan tıbbi duruma bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kronik öksürüğe neden olan durum belirlendikten sonra tedavi yöntemine karar verilir. Kronik öksürüğün tedavisinde kullanılan bazı yöntemler ise;

  • Öksürük şurupları
  • Alerji ilaçları
  • Astım için inhalant ilaçlar
  • Tümörler veya tıkanmalar için cerrahi müdahale

Yukarıdaki yöntemlerin dışında yaşam tarzında yapılan değişikliklerde kronik öksürüğün tedavisinde kullanılmaktadır.

  • Daha fazla su içmek
  • Ortam havasını nemli olmasını sağlamak
  • Sigarayı bırakmak